Author: готвимк

Препораки

Намалете ја болката од хемороидите – Лекот е во кујната

Ако и вие мака мачите со хемороиди кои се голем проблем од кој повеќето се срамат, тогаш маката може да ја намалите со природни состојки од кујната. Има голем број чаеви, а најдобри против болка се чајот од коприва, ѓумбир и чај од невен. Овие чаеви ќе ве смират. Прочитај […]

Десерти

Брзи мафини со лешници и чоколадо – Ќе ги правите на секои 2-3 дена

Направете вкусни мафини со лешници и чоколадо. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За […]

Pastes

Кремави макарони со павлака – Деликатес кој го сакаат и големи и мали

Направете вкусен деликатес со макарони и павлака. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство […]

Tips & Tricks

Гребнатините од дрвениот мебел ќе ги снема – Ви требаат две состојки од кујна

Ако имате гребнатини или оштетувања на дрвениот мебел дома, решението е во кујната. Измешајте неколку лажици мелено кафе со толку вода за да се добие густа смеса и напачкајте ги пукнатините. Вишокот избришете го со крпа. За дрво со црвени тонови додајте и јод. Повеќе на Готви.мк:Чајот од шипка како […]

Десерти

Без да вклучите рерна и миксер: Брза бајадера

Направете брза и вкусна бајадера – Рецептот за кој нема заборав. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не […]

Meat, Главни јадења

Ручек од три состојки – Кога не ви се готви по работа, на маса за 30 минути

Направете брз ручек од три состојки.   Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по најдобар […]

Десерти

Домашен шлаг од белки – Точни мерки и брза подготовка

Шлагот од белки со шеќер има супер вкус и се разликува од оној купен во продавница. Ова е рецептот со точни мерки. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш […]

Препораки

Постојано има температурни шокови – Овие намирници помагаат на метеопатите

Овие намирници го јакнат имунитетот и помагаат за да поминете полесно низ промените на времето. Тука се брокулата и спанаќот, цитрусното овошје, кои изобилуваат со витамини А, Ц и Е. Тука се и бадемите како извор на витамин Е. Зелен чај и семки од сончоглед се исто така препорачливи. Прочитај […]

Предјадења

Смути за слабеење – Шолја за свеж старт на денот

Смути за слабеење воедно и полно витамини.   Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:Смути за старт на денотЗа диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок од крушки Топли пирошки со сирење Мини […]

Предјадења

Посни мекици без мака – Нема премесување, многу од една смеса

Направете посни мекици за појадок.   Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по најдобар рецепт […]