Пилешки ќебапи – Деликатесна смеса од малку состојки

Пилешки ќебапи – Деликатесна смеса од малку состојки

Направете вкусни пилешки ќебапи.

Состојки:

  • 750 гр. мелено пилешко месо
  • 1 јајце
  • малку сечен магдонос
  • 2 чешни лук
  • сол и масло

Подготовка:

  1. Се меле пилешкото месо или се купува мелено и се става во сад со јајце, магдонос ситно сечен, сечен лук и зачини.
  2. Се прават топчиња од смесата, се прави од нив ќебапче.
  3. Се ставаат во фрижидер половина час, па се печат на тава со хартија и масло.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула