Брзи погачи со пилешка паштета – Топчиња за 20 минути

Брзи погачи со пилешка паштета – Топчиња за 20 минути

Направете погачи со пилешка паштета.

Состојки:

 • 350 гр. брашно
 • 200 гр. сирење ронето
 • 150 гр. маргарин
 • 150 гр. пилешка паштета
 • сол и бибер
 • 1 јајце

Подготовка:

 1. Се мешаат заедно брашното, омекнатиот маргарин, сирењето и паштетата во сад, како и зачини.
 2. Се меси тесто со рака.
 3. Се покрива со чиста крпа и се остава малку да нарасне на собна температура.
 4. Се развлекува потоа, се вадат погачи и се ставаат во плех со хартија.
 5. Се премачкуваат со јајце и се печат на 200 степени 20 минути додека поруменат.
 6. Горе по желба пред печење се става сусам.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула