Сунѓер пита со ореви – полна со фил

Сунѓер пита со ореви – полна со фил

Неодолив колач кој ќе го обожавате!

Состојки за бисквит:

 • 1 јајце
 • 260 гр брашно
 • 100 гр гриз
 • 200 мл јогурт
 • 2 лажици шеќер во прав
 • 50 мл маслиново масло
 • 1 лажица маст
 • 1 прашок за печиво
 • кора од лимон

Состојки за фил:

 • 200 гр мелени ореви
 • 2 лажици шеќер во прав
 • 2 лажици сусам
 • 1 лажичка цимет
 • 1 лажица кисела павлака

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула