Прелив за пита со готови кори – Горе крцкава, внатре памук

Прелив за пита со готови кори – Горе крцкава, внатре памук

За да ви биде секогаш питата со готови кори вкусна, користете прелив кој ја прави кората крцкава.

Состојки:

  • 7 лажици брашно
  • 1 квасец сув
  • 2 шолји млеко
  • 1 шолја масло
  • сол или шеќер (во зависност од тоа дали питата е блага или солена)

Подготовка:

  1. Оваа смеса се става на готови кори.
  2. Се меша се заедно и се премачкува кората. Се става цела смеса од горе и се пече откако ќе впие, по околу еден час до час и половина.
  3. Горе е крцкава, внатре питата е мека.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула