Колач со мак со мерки во чаши – Матите за 5 минути

Колач со мак со мерки во чаши – Матите за 5 минути

Вкусен колач со мак со мерки во шолји.

Состојки:

 • 1 шолја масло
 • 2 шолји шеќер
 • 2 кеси ванилин шеќер
 • 4 жолчки
 • 2 шолји јогурт
 • 2 шолји брашно
 • 2 шолји мак мелен
 • 1 прашок за пециво
 • 150 гр. чоколадо за готвење
 • 1-2 лажици масло

Подготовка:

 1. Се мешаат сите состојки за бисквитот, шеќер со масло и ванилин шеќер, жолчки, мак, брашно, прашок за пециво и јогурт.
 2. Се ставаат во среден плех со хартија и се пече смесата на 180 степени 40 минути.
 3. Се топи чоколадо со масло и се става горе.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула