Отворена пита полна со фил: Совршена вечера

Отворена пита полна со фил: Совршена вечера

Подгответе вкусна пита полна со фил.

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 1 лажица сол
 • 2 лажици масло
 • 300 мл млака вода
 • свинска маст

Состојки за фил:

 • 1 главица кромид
 • 1 лажица маст
 • 500 мл кисело млеко
 • 4 јајца
 • сол
 • биебр
 • лук во прав

Начин на подготовка:

 1. Состојките за тесто соединете ги и замесете глатко тесто. Кога ќе отстои, пресечете на четири делови и развлечете со сукало. Три делови премачкајте со свинска маст. Наредете еден преку друг па оставете да отстои. Потоа развлечете тесто во голем круг и префрлете во сад за печење, ставете фил, а страните затворете ги. Печете на 200 степени 25-30 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула