Чувар на нашето здравје – Зелен зеленчук кој регулира холестерол и полн е витамини

Чувар на нашето здравје – Зелен зеленчук кој регулира холестерол и полн е витамини

Кељ е намирница која со право може да се нарече чувар на нашето здравје.
Таа е едно од најздравите, најхранливи и зелени намирници полни витамини.
Помага за намалување холестерол, па ако патите од овој проблем, ова е совршен зеленчук за вас.
Помага и за кардиоваскуларниот систем, да се спречат срцеви заболувања и за да се спречи удар.
Помага и за здрави коски, и претставува цела ризница на минерали како калиум и магнезиум, кои освен за коските, помагаат и за намалување ризик од дијабетес тип 2.
Помага за здравје на очите, како и за имунитет, богат е бета каротен и витамин Ц, а со тоа помага за убава и здрава кожа и секако имунитет.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула