Туна салата со ориз и суви сливи

Туна салата со ориз и суви сливи

Направете салата со туна и ориз.

Состојки:

  • 3 конзерви туна
  • 300 гр. ориз
  • 50 гр. маслинки
  • 150 гр. суви сливи
  • 100 гр. мелени ореви
  • 1 лажиче шафран
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се обарува оризот во солена вода, па се мие со ладна вода.
  2. Се става во чинија ред ориз, ред туна, ред сечени маслинки, сечени суви сливи и ореви.
  3. Се ставаат зачини по вкус и се меша.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула