Секоја куќа треба да има масло од рузмарин – За проблеми од глава до пети

Секоја куќа треба да има масло од рузмарин – За проблеми од глава до пети

Секоја куќа треба да има масло од рузмарин, кое многу е лековито и помага за борјни проблеми.
Ви треба свеж рузмарин (количина за една тегла), ладно маслиново масло и чиста тегла.
Се мие и темелно се суши рузмаринот.
Се трга стеблото и рузмаринот се става во чиста тегла, па се става масло до горе.
Се затвара теглата, добро се промешува и се остава на сончево место, на прозорец 40 дена.
Се затресува секој ден по неколку пати теглата, а по 40 дена се процедува течноста низ газа.
Се чува во ладилник во убаво затворено шише или птегла, до 6 месеци.
Се додава во рецептите особено салати, и има супер арома.
Ја подобрува циркулацијата, помага за здравје на срцето, одлично е за нега и на оштетена коса.
Супер е и за нега на кожата, помага за масажа на болни делови од телото.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула