Колач со банани и суво грозје – Горе тече чоколадо

Колач со банани и суво грозје – Горе тече чоколадо

Вкусен колач со банани и чоколадо горе.

Состојки:

 • 125 мл. маргарин растопен
 • 2 јајца
 • 200 гр. шеќер
 • 190 гр. брашно
 • 1 ванилин шеќер
 • 1,5 кеси прашок за пециво
 • прстофат сол
 • 1 банана
 • 125 гр. павлака
 • пола шолја суво грозје
 • 1 чоколадо

Подготовка:

 1. Се меша шеќерот со растопен маргарин и јајца, убаво со миксер, додека шеќерот не се стопи.
 2. Се додава потоа брашно со ванилин шеќер, прашок за пециво и сол
 3. Се меша со жица и се додава павлаката, па пасирана банана и суво грозје.
 4. Се мати се заедно да се соедини.
 5. Се става тестото во калап со хартија.
 6. Се пече на 180 степени на загреана рерна, околу 30-35 минути.
 7. Се лади 10 минути.
 8. Се топи чоколадо по желба за горе и се прелива колачот.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула