Излупете ги лесно варените јајца – Само ставете го ова при варењето

Излупете ги лесно варените јајца – Само ставете го ова при варењето

Ако сакате полесно да ги излупите варените јајца има мал трик.
Додајте лаиче сода во водата во која ги варите.
Старите јајца се покисели и полесно се лупат, но кај посвежите е проблем. Содата ја зголемува киселоста и со тоа лесно ќе се лупат јајцата.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула