Штрудла со јаболки, ореви и цимет

Штрудла со јаболки, ореви и цимет

Направете вкусна пита со цимет, ореви и јаболки.

Состојки:

 • 1 пакување кори за пита
 • 300 гр. јаболки
 • 80 гр. ореви
 • 6 лажици шеќер
 • 2 лажици презла
 • пола кажиче цимет
 • шеќер во прав и маргарин

Подготовка:

 1. Се лупат јаболките, се чистат и рендаат, па се ставаат крупно мелени ореви, шеќер, презла и цимет.
 2. Се заедно се меша во садот.
 3. Се премачкува секоја кора обилно со истопен маргарин. Се витка секоја кора 3-4 пати и при секое виткање се мачка со маргаринот. Се става на еден крај од смесата и се витка ролат.
 4. Така се прави со сите кори кои се ставаат на плех со хартија и секако на кои им се притиснуваат краевите да не тече филот.
 5. Се прават мали резови со нож да може да дише и се пече штрудлата на 200 степени на загреана рерна додека не порумени целосно.
 6. Потоа горе кога малку ќе се излади и се става шеќер во прав.

[/directions

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед