Го чува срцето, намалува притисок и холестерол – Брашно кое е 100 пати подобра опција од белото брашно

Го чува срцето, намалува притисок и холестерол – Брашно кое е 100 пати подобра опција од белото брашно

Бадемовото брашно е многу вкусно и поздраво од белото, а е совршена замена за него, за секакви деликатеси.
30 грама од овој вид брашно имаат само 138 калории, 5 грама протеини и 11 грама масти во себе.
Бадемовото брашно е одличен извор на витамин Е и минерали како фосфор, калциум, цинк.
Го намалува холестеротлот, го чува и здравјето на срцето и цел кардиоваскуларен систем.
Го намалува и високиот крвен притисок.
Во многу рецепти го заменува белото брашно и тоа во размер 1:1.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?