Секогаш ставајте го ова кога правите сос – Само парче го збогатува вкусот

Секогаш ставајте го ова кога правите сос – Само парче го збогатува вкусот

Секогаш кога правите некој вкусен сос, неизоставен дел за сосот е маргаринот.
Во класичната француска кујна неизбежно е да ставите во сосот или супата, парче ладен маргарин на крај.
Тоа му дава сладок финиш и богат вкус на секое јадење, особено сосот.
Супер е за бел сос, или пак со домати.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте