Полнети печени пиперки – Горе тече сирење и кашкавал

Полнети печени пиперки – Горе тече сирење и кашкавал

Направете вкусни пиперки печени со сирење и кашкавал.

Состојки:

 • 8-10 пиперки
 • 350 гр. сирење
 • 250 гр. кашкавал
 • магдонос
 • сол и бибер
 • 3 јајца

Подготовка:

 1. Се печат и лупат пиперките.
 2. Се матат јајца и додава пола рендано сирење и пола рендан кашкавал.
 3. Се додаваат зачини и ситно сечен магдонос.
 4. Се полнат пиперките со смесата.
 5. Се редат во плех со масло и се става горе останатиот рендан кашкавал и рендано сирење.
 6. Се пече на загреана рерна на 200 степени 25 минути.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте