Не го варете во тенџере без капак – Правила за совршен ориз

Не го варете во тенџере без капак – Правила за совршен ориз

Постои грешка која не треба да ја правите кога спремате ориз.
Имено, ако сакате варениот ориз да ви излезе како што треба, тогаш измијте го со вода, ставете го во вода во размер 1 спрема 2, на голема температура и кога ќе проврие, намалете ја температурата и затворете со капак.
Не мешајте. Така се крчка околу 18 минути, се двои секое зрно и е совршен.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте