Не сте свесни колку храната ја подобрува концентрацијата – Намирница за помнење

Не сте свесни колку храната ја подобрува концентрацијата – Намирница за помнење

Не сте ни свесни колку храната може да влијае на нашето помнење и концентрацијата.
Делува и на нашето размислување и на креативноста.
Истражувањата покажале дека децата кои пијат доста вода, многу повеќе паметат, примаат полесно информации и имаат помалку главоболка.
Истото важи и за возрасните лица.
Една намирници која исто така влијае на помнењето се и боровинките.
Тие се добри не само за концентрација, помнење, работата на мозокот и креативноста, туку и за срцето и крвта.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте