Албино проја мафини – вкусен доручек

Албино проја мафини – вкусен доручек

Идеја за здрав и вкусен доручек…

Состојки:

 • 250 гр оризово брашно
 • 1 рамна лажичка сол
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • 150 гр домашно сирење
 • 2 белки
 • 250 мл јогурт
 • 50 мл кисела вода
 • 1,5 лажичка масло
 • сончоглед или ленено семе за посипување

Начин на подготовка:

 1. Белките исчукајте ги во цврст снег со миксер. Потоа измешајте ги сите суви состојки.

   

 2. Додајте издробено сирење, јогурт, кисела вода и масло. Соединете со разматените белки и измешајте да се соедини.

   

 3. Во калап за мафини наредете хартиени корпички па ставете ја смесата. Печете на 190 степени околу 25 минути.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула