Ротквици – Богати фолна киселина, моќни во борба со болести

Ротквици – Богати фолна киселина, моќни во борба со болести

Ротквиците се здрав зеленчук, кој во минатото прво се одгледувал во Кина.
100 грама имаат 15 калории, 36 милиграми натриум, 1,6 грама диететски влакна и 0,7 грама протеини.
Имаат витамини и фолна киселина, го чуваат нашиот имунитет, срцето, кожата и бубрезите.
Малите црвени топчиња помагаат и за лекување уринарни инфекции, за правилна работа на цревата и дигестивниот тракт воопшто.
Намалуваат и ризик од тешки болести.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед