Плазма торта со Милка чоколадо – совршен десерт

Плазма торта со Милка чоколадо – совршен десерт

Неодолива плазма торта – брза и едноставна подготовка:

Состојки за кори:

 • 5 белки
 • 5 лажици шеќер
 • 1,5 лажици брашно
 • 5 лажици мелени плазма бисквити
 • 3-4 лажици вода или млеко

Состојки за фил:

 • 15 жолчки
 • 150 гр шеќер
 • 200 гр путер или маргарин
 • 100 гр црно Милка чоколадо
 • 100 гр бело Милка чоколадо
 • 200 гр мелени плазма бисквити
 • 100 гр мелени лешници
 • 300 мл слатка павлака

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте