Колач со мерки во шолји – Може да излезат неколку вида од една смеса

Колач со мерки во шолји – Може да излезат неколку вида од една смеса

Направете вкусен и лесен колач.

Состојки:

 • 200 мл. јогурт
 • 2 јајца
 • пола шолја шеќер
 • пола шолја масло
 • 2 шолји брашно остро
 • 2 лажички прашок за пециво

Подготовка:

 1. Се меша брашно со прашок за пециво и се сее во сад.
 2. Се ставаат во друг сад јајца и шеќер, се матат пет минути со миксер, па се додава малку по малку масло додека матите со најмала брзина.
 3. Се става јогуртот и се меша рачно.
 4. На крај се става брашното со прашокот за пециво и се меша да се соедини.
 5. Се става на калап малку масло, па брашно, се става смесата и се пече на 180 степени околу 40 минути.
 6. Во смесата мое да ставите додаток по желба, овошје, чоколадо, суво овошје…

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед