Храна која спречува срцев удар – Црвената боја го чува срцето

Храна која спречува срцев удар – Црвената боја го чува срцето

Секоја боја на храната има различно значење и многу ни помага за одредени проблеми.
Црвената боја се поврзува со здравје на срцето.
Црвеното овошје и зеленчук помагаат за здраво срце, спречуваат удар и превенираат разни срцеви заболувања, како што и симболизира самата боја.
Важна намирница која ја дава црвената боја е ликопенот, кој многу помага.
Јадете домати, црвени пиперки, црвен грејпфрут, јагоди, малини, вишни и цреши.
Јадете и лубеница, црвени јаболки и сите видови црвен зеленчук и овошје.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед