Наједноставен рецепт: Само ставете ги состојките во кеса и тестото е спремно

Наједноставен рецепт: Само ставете ги состојките во кеса и тестото е спремно

Ова тесто е навистина лесно за подготовка.

Состојки:

 • 100 мл млеко
 • 1 лажичка сол
 • 25 гр шеќер
 • 4 гр квасец
 • 20 мл растопен путер
 • 1 јајце
 • 5 гр ванилин шеќер
 • 250 гр брашно

Останати состојки:

 • 150 гр путер
 • 50 гр листови бадеми
 • 80 гр шеќер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте