Ладна палачинка: Диетален десерт за сите кои внимаваат на линијата

Ладна палачинка: Диетален десерт за сите кои внимаваат на линијата

Десерт за сите кои внимаваат на линијата.

Состојки:

 • 20 гр густин
 • 60 гр еритритол
 • 100 гр овесни снегулки
 • 300 гр вишни
 • 100 гр ореви
 • 100 гр мед
 • 30 гр какао
 • 500 гр маскарпоне сирење
 • 100 гр урми
 • 50 мл вода

Начин на подготовка:

 1. Ставете ги вишните во тенџере и посипете ги со еритритол. Додајте густин разматен во вода. Гответе 3-4 минути. Изладете. Потопете ги урмите во вода. Оревите и овесните снегулки сомелете ги во блендер. Сомелете и урми со вода и измешајте со ореви и овесни снегулки. Формирајте кора во плех со пречник од 18 см.
 2. Измешајте сирење, мед и какао. Со миксер разматете. Распоредете ја смесата преку кората. Додајте вишни преку сирењето. Изладете во фрижидер пред сервирање.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте