Брз и едноставен десерт готов за неколку минути

Брз и едноставен десерт готов за неколку минути

Брз и едноставен десерт готов за неколку минути – неодолив колач подготвен во микробранова.

Состојки:

  • 2 лажички путер од кикирики
  • 1 лажица кафеав шеќер
  • 1 јајце
  • 1 лажица брашно
  • 1/4 лажичка прашок за печиво
  • 1 лажица какао
  • 1/2 лажичка екстракт од ванила
  • 2 лажици чоколадни капки

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во сад и добро измешајте. Шолјата премачкајте ја со парчиња путер од внатрешната страна, па во неа ставете ја подготвената смеса за колач.
  2. Колачот ставете го во микробранова на 60 секунди, па јадете директно од шолјата или префрлете го чинија.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте