Куглоф колач со сок од портокал и тиква

Куглоф колач со сок од портокал и тиква

Направете вкусен куглоф колач со тиква и портокал.

Состојки:

 • 200 гр. тиква
 • 3 јајца
 • 1 прстофат сол
 • 150 гр. шеќер
 • 150 мл. масло
 • 150 мл. сок од портокал
 • 1 прашок за пециво
 • 250 гр. брашно
 • 1 ванилин шеќер

Подготовка:

 1. Се сече на коцки тиквата.
 2. Се додаваат јајца и се става во блендер.
 3. Се пасира, па се додаваат на смесата масло и шеќер, сок од портокал и ванилин шеќер и прстофат сол.
 4. Пак се миксира смесата и се става во сад, се додава брашното и прашокот за пециво.
 5. Се меша добро, да нема грутки и да се соедини.
 6. Се става во подмачкан калап за куглоф и се пече на 180 степени, 45 минути.
 7. Проверете со чечкалица дали е готов куглоф колачот по 45 минути.
 8. Горе може да украсите со кокос.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте