Јадете зелени банани наместо созреани – Идеално за дијабетичари

Јадете зелени банани наместо созреани – Идеално за дијабетичари

Бананите се познати по благодетите за телото, по тоа што даваат енергија и се корисни и созреани и несозреани, но ви препорачуваме да јадете зеленкасти, несозреани банани.
Бананите на телото му носат резистентен скроб.Повеќето видови скроб, тешко се варат, штитат од бактерии, намалуваат шеќер во крвта, помагаат цревата да се хранат со добри бактерии и не држат сите, а со тоа ни помагаат да ослабеме.
Значи, овој вид скроб, има јаглехидрати кои повеќе се однесуваат како влакна, а тоа го има и во зелената банана.
Идеални се за дијабетичари, за контрола на апетитот и за желудникот.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте