Колач со чоколадо – Цел дом ќе мириса опојно кога ќе се пече

Колач со чоколадо – Цел дом ќе мириса опојно кога ќе се пече

Направете брз десерт кој ќе ве воодушеви.

Состојки:

 • 3 зрели банани
 • 1 лажиче сол
 • 1 јајце
 • 1 ванилин шеќер
 • пола лажичка сода
 • 1 лажиче кокос
 • 100 гр. чоколадо
 • 100 гр. какао
 • 100 гр. стопен путер
 • 100 гр. шеќер
 • 250 гр. брашно

Подготовка:

 1. Се ставаат три банани во блендер и се прави каша.
 2. Се загрева рерна на 180 степени.
 3. Се топи путер и се додава на бананите кои сте ги ставиле во чинија.
 4. Се става шеќер и сол.
 5. Се меша убаво и се додава ванилин шеќер и јајце, па се меша се заедно пак.
 6. Се става во друг сад брашно со какао, сода и кокос.
 7. Се мешаат потоа двете смеси заедно и додајте парчиња сечено чоколадо внатре.
 8. Се меша и се става во калап за печење, најубаво на хартија.
 9. Се пече 1 час на 180 степени.
 10. Готово е кога ќе испука на површина.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки