Евтина и брза згужвана пита – Готова за 30 минути, а сите ја обожаваат

Евтина и брза згужвана пита – Готова за 30 минути, а сите ја обожаваат

Не можете да згрешите ако оваа пита ја понудите на гости или на семејството.

Состојки:

 • 1 пакување кори за пита
 • 3 јајца
 • 200 мл. јогурт
 • 1 шолја пченкарно брашно
 • пола шолја масло
 • 1 прашок за пециво
 • 1 прстофат сол
 • 2 лажици пченкарно брашно за горе
 • пола шолја јогурт за горе
 • сусам

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со јогурт, масло, сол и прашок за пециво, брашното, и се добро се меша.
 2. Се подмачкува плех, се става една кора на дното и се прска со мешавина од малку масло и кисела вода, се става горе уште една кора, пак се прска со кисела вода и масло.
 3. Се става трета кора и се прска.
 4. Остатокот од корите се цепкаат наленти, се гужваат и ставаат во смесата со јајца.
 5. Потоа се редат врз трите кори во плехот.
 6. Оставете неупотребени само три кори за горе.
 7. Се матат јајца во сад со јогурт и брашно и се става една кора врз гужваните, се прска со кисела вода и масло, втора кора, истата мешавина, ставете дел од мешавината од јогурт и брашно, па горе третата кора и ставете ја цела мешавина од јогурт и брашно и сусам горе.
 8. Се пече на 200 степени на загреана рерна 20 минути.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед