Бомбици со марципан – 30 од една смеса

Бомбици со марципан – 30 од една смеса

Направете 30 бомбици со марципан.

Состојки:

 • 500 гр. марципан
 • 100 гр. несолени фстаци
 • 100 гр. чоколаден намаз или крем
 • 150 гр. црно чоколадо
 • 4 лажици слатка павлака

Подготовка:

 1. Се става марципанот еден час пред подготовката во замрзнувач.
 2. Се мелат ситно фстаците.
 3. Се разградува марципанот малку со раце, се ставаат фстаците во него. Се месат заедно.
 4. Се прават мали топчиња, се ставаат во ладилник 15 минути.
 5. Се прави мало дупче во секоја бомбица, се става малку смрзнат чоколаден намаз или крем.
 6. Пак се ставаат з=во ладилник еден час.
 7. Се става темното чоколадо со павлаката да се стопи, се лади и се ставаат бомбиците во смесата, па пак се ладат.
 8. Декорирајте по избор.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед