Сникерс бајадера – Може да биде и посна

Сникерс бајадера – Може да биде и посна

Направете вкусна сникерс бајадера.

Состојки:

 • 200 гр. шеќер
 • 150 мл. вода
 • 125 гр. маргарин(посен по желба)
 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • 150 гр. кикиритки
 • 200 гр. бисквити(може и посни)
 • 150 гр. чоколадо за готвење за глазура
 • 3 лажици масло

Подготовка:

 1. Се пржат кикиритките на тава, на средна температура околу 15 минути.
 2. Се ладат, па се мелат во блендер.
 3. Се мешаат вода и шеќер, се ставаат на оган да провријат.
 4. Откако ќе зовријат, за една минута се става сечен маргарин и кршено чоколадо, да се стопат.
 5. Се додаваат потоа мелените кикиритки и бисквитите(пола мелени, пола ситно кршени).
 6. Се става смесата на помал плех(23*20).
 7. Се рамни и малку одмара, па се става горе истопено чоколадо со масло.
 8. Се лади и потоа се сечат коцки.
 9. НАПОМЕНА: Овој десерт може да биде и посен, ако користите посни бисквити и маргарин, секако и чоколадо. Така ќе ви послужи и за деновите на псот или за посни слави.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула