Стара Боем торта: Совршена, мека и сочна, вкус за паметење

Стара Боем торта: Совршена, мека и сочна, вкус за паметење

Пробајте го овој фантастичен десерт!

Состојки за кора:

 • 10 белки
 • 150 гр шеќер
 • 100 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 100 гр мелени ореви
 • 1 лажичка какао

Состојки за жолт фил:

 • 500 мл млеко
 • 4 жолчки
 • 200 гр шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 4 лажици брашно
 • 150 гр маргарин

Состојки за чоколаден фил:

 • 8 жолчки
 • 200 гр шеќер
 • 100 гр чоколадо
 • 250 гр маргарин

Состојки за глазура:

 • 150 мл слатка павлака
 • 150 гр чоколадо

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бокина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте