Ролат со вкус на портокал и богат крем

Ролат со вкус на портокал и богат крем

Направете вкусен ролат со вкус на портокал.

Состојки:

 • 5 јајца
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја брашно
 • 1 ампула есенција од портокал
 • 1 кесе прашок за пециво
 • 200 гр. маскарпоне крем
 • 1 мала слатка павлака
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 1 портокал

Подготовка:

 1. Се матат јајцата добро со шеќер. Се додаваат брашно, есенција од портокал и прашок за пециво.
 2. Се става смесата на хартија за печење во плех и се пече на 180 степени додека не стане златна.
 3. Се мати маскарпоне кремот. Павлаката се лади, па се мати со шеќер во прав.
 4. Се меша со маскарпоне кремот и се додаваат ситно исечени парчиња портокали.
 5. Се става кората на влажна крпа, се премачкува обилно со крем.
 6. Се витка ролат со помош на крпата.
 7. По желба горе ставете си чоколаден прелив.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко