Излупете ѓумбир лесно – Тврдата кора веќе нема да биде мака

Излупете ѓумбир лесно – Тврдата кора веќе нема да биде мака

Ѓумбирот е многу здрава намирница која често треба да ни биде дел од исхраната.
Ѓумбирот има силен и луткав вкус, и многу бенефити кои ги дава за нашето здравје, а ако не го купите во прав, туку свеж, тешкиот дел е лушењето.
Имено, освен со лупалка, кората без мака може да ја излупите и со лажица.
Едноставно изгребете ја со лажица и ќе ја снема, иако е деликатна.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко