Наједноставниот рецепт за уштипци

Наједноставниот рецепт за уштипци

Едноставен рецепт за вкусен традиционален доручек…

Состојки:

  • 20 гр квасец
  • 250-300 мл млака вода
  • 400 гр брашно

Начин на подготовка:

  1. Квасецот издробете го и измешајте го со вода. Оставете да се активира десетина минути. Потоа постепено додавајте брашно. Замесете тесто.

     

  2. Вадете уштипци и пржете во врело масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо