Тортата нема да се исуши со денови во ладилник – Вака нема да фрлите ни парче

Тортата нема да се исуши со денови во ладилник – Вака нема да фрлите ни парче

Ако имавте некаква прослава, се почастивте торта, и секако не ја изедовте цела, може да ја сочувате во ладилникот неколку дена, без да стане сува.
Тајната е во тоа да ја чувате убаво затворена во сад, со парче леб на неа.
Лебот ќе ја впива цела влага наместо тортата и така таа ќе остане како тазе купена, свежа и вкусна.
Имено, ова може да го правите и со колачите кои не сте ги изеле, и сте ги ставиле во ладилник.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта