Македонски деликатес: Тава со компир и боранија

Македонски деликатес: Тава со компир и боранија

Направете вкусен ручек со боранија и компири.

Состојки:

 • 1 кг. компири
 • 3 главици кромид
 • 500 гр. боранија
 • 3 домати
 • 500 мл. доматно пире
 • 1 морков
 • 1 лажица црвен пипер
 • сол, бибер, вегета, магдонос
 • масло

Подготовка:

 1. Се лупи компирот, морковот, се лупи кромидот и се чисти боранијата.
 2. Се сечат и се ставаат во тепсија со масло.
 3. Се ставаат зачините и масло, доматно пире и малку топла вода.
 4. Се става во рерна на 180 степени, а 15 минути пред да е готово, се ставаат сечени домати, магдонос и нане по желба.
 5. Готово е кога ќе испари водата целосно и ќе зарумени тепсијата.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта