Излупете компир без нож, лупалка и мака – Има мал трик

Излупете компир без нож, лупалка и мака – Има мал трик

Ако сакате да излупите компир за некој деликатес, без да се мачите, освен со нож или лупалка, може да ја употребите и методата наречена бланширање.
Земете ги компирите и ставете ги неколку минути во врела вода, а потоа веднаш во ладна вода околу 15 секунди.
Кората сама и без мака ќе се лупи.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта