Еве како сами да направите кајмак

Еве како сами да направите кајмак

Рецепт за вкусен домашен кајмак…

Состојки:

  • 200 гр путер
  • 200 гр крем сирење
  • малку сол

Начин на подготовка:

  1. Во сад ставете путер, сирење и малку сол по вкус. Прво убаво соединете со лажица, а потоа со миксер матете 3 минути. Ќе добиете убав кремаст намаз кој многу потсетува на вистински домашен кајмак.

     

  2. Изберете крем сирење со поголем процент на млечни масти, бидејќи така кајмакот ќе има побогат вкус.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо