Бабин колач – галети

Бабин колач – галети

Цела куќа мириса на овие колачи…

Состојки:

  • 4 јајца
  • 300 мл масло
  • 300 гр шеќер
  • кора од еден лимон
  • 250 мл млеко
  • 600 гр брашно
  • 1 прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца и шеќер со миксер, па лесно додавајте ги сите останати состојки за галети.
  2. Сè добро соединете и печете во загреан калап по 2-3 лажици од смесата.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед