Омлет со спанаќ и печена пиперка

Омлет со спанаќ и печена пиперка

Брз и вкусен доручек…

Состојки:

 • 2 големи јајца
 • 100 гр спанаќ
 • 1 мала печена пиперка
 • 1 лажица рендан пармезан
 • 1/2 лажица маслиново масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со сол. Исечкајте печена пиперка на парчиња. Загрејте маслиново масло на тава и додајте спанаќ.

   

 2. После една минута, ставете печена пиперка и измешајте. Додајте јајца и мешајте половина минута до минута.

   

 3. Тргнете од оган, додајте пармезан, измешајте и сервирајте.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки