Плескавички со тиквички и пармезан

Плескавички со тиквички и пармезан

Направете вкуснен деликатес.

Состојки:

  • 2 шолји рендани тиквички
  • 2 јајца
  • ¼ шолји сечен кромид
  • ½ шолји брашно
  • ½ шолји пармезан
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се мешаат тиквичките со јајца, кромид и брашно, па се додава пармезан рендан.
  2. Се става сол и бибер во смесата.
  3. Се загрева масло на тава и се прават облици како плескавици со лажица.
  4. Се печат од сите страни неколку минути додека не добијат златна боја.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?