Намирници кои вријат од протеини

Намирници кои вријат од протеини

Протеините се многу важни за телото, за телесните функции и за правилно градење и работа на ткивата.
Ви нудиме цела листа со намирници богати протеини, кои мора да се внесуваат без оглед на телесната тежина.
Јадете сушени зрна соја, јагнешко месо, нискомаслена моцарела.
Јадете телешки бут, кикиритки, сусам, чедар, сардини.
На менито нека ви бидат и црвен грав, туна, бело месо, бадеми, индиски ореви, мак, ореви, јастог, лешници, кои се богати протеини.
Јадете и бразилски ореви, јајца, мисиркино месо, лук, кромид, леќа.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?