Италијански деликатес: Њоки со крем сос

Италијански деликатес: Њоки со крем сос

Направете вкусни њоки во сос.

Состојки:

  • 500 гр. њоки
  • 200 мл. павлака за готвење
  • 100 гр. сланина
  • 100 гр. сино сирење
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се сече сланината на коцки, с пржи на маслиново масло.
  2. Се варат њоките, се цедат и ставаат во тавата.
  3. Се додава павлаката со зачини и сино сирење, се меша додека не се стопи сирењето.
  4. Ручекот е готов.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате