Готови за 10 минути – Кекс колачиња со кокос

Готови за 10 минути – Кекс колачиња со кокос

Направете вкусни кекс колачиња со кокос.

Состојки:

  • 3 шолји кокос
  • 1/2 шолји брашно
  • 2/3 шолји шеќер
  • 3 белки
  • 3 лажици сок од портокал
  • 1 кора од портокал рендана

Подготовка:

  1. Се матат белките со шеќер, се става рендана кора од портокал и сокот.
  2. Се меша брашното со кокос и се досава при мешањето.
  3. Се вади од смесата со лажица и се става на плех со хартија, па се печат кекс колачите на 180 степени во загреана рерна 10 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате