Бела чорба која ќе ве згрее во ладните денови

Бела чорба која ќе ве згрее во ладните денови

Вкусна чорба која ќе ве згрее во овие ладни денови…

Состојки:

  • 3 компири
  • 3 моркови
  • 1 главица кромид
  • 1/2 л слатко млеко
  • малку домашен кајмак

Начин на подготовка:

  1. Издинстајте компири, кромид и морков, додајте малку вода и млеко и оставете да врие. После половина час додајте зачини, сол и бибер, а потоа и домашен кајмак. Оставете малку да крчка и потоа чорбата тргнете ја од рингла.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко