Просо со кокос и ленено семе за доручек

Просо со кокос и ленено семе за доручек

Здрав доручек кој ќе го правите често.

Состојки:

 • 6 мали шолји вода
 • 1/2 лажичка сол
 • 1 мала шолја просо
 • 1/2 мала шолја соино млеко
 • сечкан свеж ананас
 • 1/4 шолја тостирани кокос снегулки
 • 4 лажички ленено семе
 • 1/4 мала шолја јаворов сок

Начин на подготовка:

 1. Зовријте вода со малку сол и додајте просо. Гответе на слаб оган 30 минути. Оставете да отстои 5 минути.

   

 2. Измешајте со вилушка и додајте ги останатите состојки.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко