Без шеќер: Банана колачиња

Без шеќер: Банана колачиња

Брзи и вкусни колачиња без шеќер…

Состојки:

 • 4 зрели банани (изгмечени со вилушка)
 • 170 мл грчки јогурт
 • малку екстракт од ванила
 • 125 гр брашно
 • 120 гр брашно од цело зрно пченица
 • 1 јајце + 1 белка
 • 4 лажици испасирано суво грозје
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 1/4 лажичка сол
 • малку цимет
 • оревче
 • 50 гр сечкани ореви

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени.
 2. Измешајте ги влажните состојки (банани, јајца, екстракт од ванила, грчки јогурт, суво грозје), а потоа посебно и сите суви состојки (брашно, сода бикарбона, сол, цимет, оревче, ореви).
 3. Спојте ги сувите и влажните состојки и добро измешајте. Смесата ставете ја во мали калапи и печете околу 25 минути на 180 степени.

Послужете и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед