Брзо и вкусно: Тестенини со печурки

Брзо и вкусно: Тестенини со печурки

Брз и вкусен ручек од тестенини и печурки.

Состојки:

 • 400 гр макарони
 • 300 гр печурки
 • 1/2 главица кромид
 • магдонос
 • 50 гр маст
 • 1 јајце
 • сол
 • бибер
 • коцка за супа

Начин на подготовка:

 1. Макароните згответе ги во солена вода и исцедете ги. Печурките исечкајте ги и пропржете ги со исечкан кромид и магдонос. На крај додајте разматени јајца полека да се стврднат и една коцка за супа. Ако е прегусто долијте вода и измешајте со макароните.

   

 2. Сè заедно ставете во добро намастен сад, од горе ставете печурки и прелијте со растопена маст. Печете 25-30 минути.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате